YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır: 6 Etkili Strateji

YouTube’dan nasıl para kazanılır? merak ediyorsanız, kanalınızdan ve yaratıcı çalışmanızdan para kazanmak için bu 6 stratejiden başka bir yere bakmayın.

Tamam, reklam geliri, YouTube’da para kazanmanın en bariz yolu. Ancak tek yol bu değil ya da dürüst olmak gerekirse en iyi yol.

YouTube, internetin yarısıdır : Bu, her ay 1,9 milyar kullanıcı giriş yapmaktadır. Fakat aynı zamanda siteye her dakika 500 saatlik video yükleniyor.

Yani zaten biliyorsunuz ki bu makale, YouTube görünümlerinizden elde edilen reklam geliriyle bir İsviçre saati satın almanın ne kadar kolay olduğu hakkında olmayacak.

Okumaya devam edin, YouTube kanalınızdan gelir elde etmenin altı yolunu belirleyeceğiz . Yani:

  • YouTube İş Ortağı olun
  • Kendi malınızı satın
  • Sponsorlu içerik oluşturun
  • Hayranlarınızın size doğrudan ödeme yapmasını sağlayın
  • Sürekli veya bir defaya mahsus kitle fonlamasını kullanın
  • İçeriğinizi medyaya lisanslayın

Ve şimdi YouTube’da para kazanmak için bazı adım adım talimatlar.

 

YouTube İş Ortağı olun

YouTube’da para kazanmak için iş ortağı olmanıza gerek yok (yalnızca bir AdSense hesabı oluşturmak ve bunun üstesinden gelmek için görüntüleme almak yeterlidir), ancak İş Ortağı olmak bunu çok daha kolay hale getirir.

YouTube İş Ortakları birden çok gelir akışına erişebilir: yalnızca reklamlar değil, YouTube Premium abonelik ücretleri ve hayranlarınızın cüzdanlarına doğrudan Super Chat, kanal üyelikleri ve ürün rafı gibi dokunan özellikler …

 

1.Adım Kanal Başlatın

Özellikle niş bir alan seçmeye ve insanların ilgilendiği bir konuda içerik üretmeye başlayın.

2.Adım: Kanalınızı, YouTube İş Ortağı Programı gereksinimlerini karşılayacak kadar başarılı hale getirin

 Programa katılmak için son 12 ayda en az 1.000 aboneye ve 4.000 izlenme saatine ihtiyacınız var.

3.Adım Bir AdSense hesabı oluşturun

Bu basit. YouTube’un resmi AdSense hesapları kılavuzunu takip etmeniz yeterli .

https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/

google adsense
google adsense

4.Adım Yeni para kazanma özelliklerinizi keşfedin

 Her para kazanma kanalının farklı uygunluk gereksinimleri vardır. Örneğin:

Reklam geliri: Reklam geliri elde etmek için en az 18 yaşında olmanız ve reklamveren dostu bir içerik oluşturmanız gerekir .

Temel olarak, videolarınız ne kadar az tartışmalı olursa, daha fazla YouTube reklamvereni bu reklamlarda o kadar rahat olur ve siz o kadar çok para kazanırsınız.

YouTube Premium geliri: Bir YouTube Premium üyesi videonuzu izlerse abonelik ücretinin bir kısmını alırsınız. (Bu otomatik, güzel bir şey.)

Kanal üyelikleri: Abonelerinize kanal üyelikleri satmak için (yani hayranlarınız size fazladan bir miktar ödeme yapmayı tercih ediyor), en az 18 yaşında olmanız ve 30.000’den fazla aboneye sahip olmanız gerekir.

Ürün rafı: YouTube’un ürün rafından ürün satmak için en az 18 yaşında olmanız ve en az 10.000 aboneye sahip olmanız gerekir.

Super Chat ödemeleri: Hayranlarınızın canlı yayınlarınız sırasında canlı sohbetlerinizde mesajlarının vurgulanması için ödeme yapabilmelerini istiyorsanız, en az 18 yaşında (ve özelliğin sunulduğu bir ülkede yaşıyor olmanız) gerekir.

 

5.Adım Devam eden incelemelere gönderin

YouTube İş Ortağı olarak kanalınız, YouTube’a göre daha yüksek bir standartta tutulacak.

Yalnızca YouTube İş Ortağı Programı politikalarına değil, Topluluk Kurallarına da uymanız gerekir . Telif hakkı yasasının doğru tarafında kalmaktan bahsetmiyorum bile.

 

Kendi Ürünüzü Satın

Belki önce içerik yaratıcısı, sonra da girişimci olarak tanımlıyorsunuz.

Alternatif olarak, önce bir girişimci ve ikinci olarak video oluşturucusunuz, bu da muhtemelen zaten bir ürününüz olduğu ve onu satmak için YouTube pazarlama stratejinizi tasarladığınız anlamına gelir

Her iki durumda da ürün, YouTube’dan para kazanmanın uygun bir yoludur.

 

Adım 1. Ürününüzü hayal edin ve tasarlayın

Kanalınız için ürünler, kitlenizin sizinle olan bağlantısını hem temsil etmek hem de beslemek içindir. Bu, ürünlerinizin benzersiz olması gerektiği anlamına gelir.

Hawaii’li YouTube yıldızı Ryan Higa, viral komedisi Ninja Melk’in popülerliğinden yararlanmak için süt bazlı enerji içeceği Ninja Melk’i piyasaya sürdü .

Profesyonel ipucu: Ürünler için stoklayabileceğinizden daha fazla fikriniz olabilir. Bu yüzden ayak parmaklarınızı bir veya iki maddeyle suya batırarak başlayın.

Ancak hedef kitlenizi karar verme sürecine dahil ettiğinizden emin olun. Onlara ne istediklerini sor. Veya büyük abone sayısı dönüm noktalarına ilişkin tek seferlik ürünler sunarak heyecan yaratın.

 

2.Adım Ürününüzü Tedarikçiden alın ve / veya oluşturun

Çoğu durumda, ürününüzü yapmak ve teslim etmek için bir üretici, tedarikçi veya toptancıya ihtiyacınız olacak.

Bazı tedarikçiler bunu size teslim edecek, bazıları da envanter, nakliye ve iade sorunlarını kendi başlarına hallederek sizi kurtaracaktır.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için Shopify’ın gerçek mekanda faaliyet gösteren bir şirket bulma konusundaki nasıl yapılır konusuna bakın .

 

3.Adım Mağazanızı ve açılış sayfanızı oluşturun

Satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için ayrı bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Doğrudan videolarınızdan bağlamak istiyorsanız (ve siz yapıyorsanız), YouTube’un onaylı ürün siteleri listesine bakın .

4.Adım. YouTube İş Ortağı ürün rafınızı etkinleştirin

YouTube İş Ortakları, kanallarının ürünlerini satmak için raf özelliğini de kullanabilir. Uygunsanız, etkinleştirmek için YouTube’un talimatlarını izleyin .

5.Adım Ürününüzü Videolarınızda Tanıtın

Cazibeniz burada devreye giriyor. Videolarınızda ürünlerinizi giyin veya kullanın. Onu satın alan ve kullanan izleyicileri öne çıkarın.

(Başka bir platformda olsaydık, buna ‘kullanıcı tarafından oluşturulan içerik’ veya muhtemelen ‘som altın’ diyebilirdik).

Mağazanızın bağlantısını video açıklamalarınıza eklemeyi ve bitiş ekranları ve etkileyici harekete geçirici mesajlar içeren kartlar eklemeyi unutmayın .

Uzman ipucu: Teşekkür etmeyi unutmayın. Çünkü kibar. Ama aynı zamanda insanlara ürününüzün ne kadar harika ve popüler olduğunu bir kez daha hatırlatmanın bir bahanesi olduğu için.

 

Sponsorlu içerik oluşturun

Etkileyici olmak için Instagram’da olmanıza gerek yok. Sponsor stratejisinin avantajı, YouTube’a kazançlarınızdan bir pay vermek zorunda olmamanızdır.

Doğrudan markayla pazarlık yaparsınız ve size doğrudan ödeme yaparlar. YouTuber’lar için para kazanmanın popüler bir yolu olmasına şaşmamalı.

Markalara geniş ve / veya ilgili bir kitle sunabiliyorsanız ve içeriğiniz hedef pazarlarıyla alakalıysa, muhtemelen sizden haber almak isterler .

Örneğin, Alpha M olarak bilinen YouTuber Aaron Marino, erkeklerin yaşam tarzı alanında büyük bir rol oynuyor .

Ne kadar büyük? O kadar büyük ki, marka ortaklıklarını açıklayan videolarında bile marka ortakları var.

 

1.Adım: İş ortaklığı yapabileceğiniz bir marka bulun

Çalıştığınız isimler söz konusu olduğunda kalite önemlidir. Muhtemelen zaten hayalinizdeki markaların bir dilek listesi vardır.

İster yıldızları hedefliyor olun, ister kendinizi tabandan inşa ediyor olun, göndermeden önce marka satış konuşmanızı mükemmelleştirdiğinizden emin olun .

Ayrıca bir etkileyici pazarlama platformuna kaydolmayı da düşünün. Bunlar, pazarlama ekiplerinin birlikte çalışmak için uygun etkileyiciler bulmasına yardımcı olan aracı web siteleridir. Örneğin , FameBit , YouTuber’lara odaklanan ilk şirketlerden biriydi.

2.Adım Bir anlaşma yapın

Etkileyici pazarlama platformu Klear tarafından yapılan bu son araştırmaya göre , YouTube videoları ortalama olarak, markaların influencer’lardan satın alabileceği en pahalı sponsorlu içerik türüdür.

Temel olarak, YouTube influencer’ları, videoları için Instagram Hikayeleri veya Facebook gönderilerinden daha fazla ücret alabilirler çünkü video üretmek sadece daha pahalıdır.

Oranınız hedef kitlenizin büyüklüğüne, katılımına ve potansiyel ortağınızla alaka düzeyine göre değişecek olsa da, bir sözleşme imzalamadan önce değerinizi bilin.

3.Adım. Sponsor Adınız Hakkında Şeffaf Olun

Sponsorlu içerik reklamdır. Bu, Google’ın Reklam politikalarına uyduğunuzdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir . İçerik youtube kurallarına uygun olmak zorundadır.

Şeffaflık hem yasal sağlığınız hem de hedef kitlenizle olan ilişkiniz için iyidir. YouTube, kitlenizin onlara reklam verdiğinizden haberdar olmasını sağlamanıza yardımcı olacak görünür bir açıklama özelliğine sahiptir .

Videoda sponsorlu içerik sorumluluk reddi beyanı koymayı unutmayın

 

Hayranlarınızın size doğrudan ödeme yapmasını sağlayın

YouTube’da para kazanma stratejisi birkaç farklı gelir akışı içeriyor, ancak hepsinin ortak bir yanı var: Hayranlarınızın kredi kartlarıyla takdirlerini göstermelerini kolaylaştırmalısınız.

 

1.Adım Kullanıcıların Super Chat’i kullanabileceği canlı sohbetler düzenleyin

2017’nin başlarında YouTube, önceki Hayran Bağışları özelliğini Super Chat ile değiştirdi. Bu, yalnızca YouTube İş Ortakları tarafından canlı yayın sırasında kullanılabilen bir özelliktir.

Esasen, izleyicileriniz yorumlarının daha görünür olmasını sağlayabilir — ne kadar ödediklerine bağlı olarak belirli bir süre boyunca vurgulanır ve sabitlenir — canlı sohbet akışında.

2.Adım: Hayranlarınızı kanal üyesi olmaya teşvik edin

Bir YouTube Kanalındaki Katıl düğmesi

YouTube, kanalınızın üyesi olmanız için izleyicilerinizin size ödeme yapmasına izin verme olanağı sunar. Karşılığında özel emojiler, rozetler ve sizinle Canlı Sohbetler gibi üyelere özel ayrıcalıklara erişim elde ederler.

Örneğin Wintergatan, ayrıntılı mermer makineleri de yapan ve bununla ilgili videoları YouTube kanallarında yayınlayan İsveçli bir grup. Kanal üyelerine düzenli olarak videolarında teşekkür ediyorlar. Ayrıca üyeliklerden gelen paranın neyi desteklediğini de netleştiriyorlar:

İnsanları üye olmaya ikna etmek için bir promosyon stratejisi oluşturmanız gerekecek, bu birkaç üyelik kademesini içerebilir veya içermeyebilir. Super Chat gibi, bu özellik yalnızca YouTube İş Ortakları tarafından kullanılabilir.

3.Adım: Hayranlarınızı YouTube Premium aboneleri olmaya teşvik edin

Bu adım, bu strateji için listemizdeki son adımdır çünkü kanalınıza yalnızca dolaylı olarak fayda sağlar. Bununla birlikte, YouTube Premium üyeleri kanalınızı izlediklerinde abonelik ücretlerinden bir pay alırsınız. (Ve izledikleri diğer tüm kanallar da öyle.)

 

Sürekli veya bir defaya mahsus kitle fonlamasını kullanın

İnternet üzerinden bağış toplamak artık sıradan. İster küçük bir aylık bağış havuzundan sürekli gelir elde etmek istiyor olun, ister kişisel, kanalla ilgili bir projeyi finanse etmek istiyor olun, kitle fonlaması kaç YouTuber’ın para kazandığıdır.

 

1.Adım: Bir kitle fonlaması hesabı oluşturun

YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz onaylı kitle fonlaması sitelerinin bir listesine sahiptir.

Tekrarlayan finansman için Patreon en iyi seçimdir. Bu arada, GoFundMe veya Kickstarter gibi siteler, yeni bir mikrofon veya yeni bir dizüstü bilgisayar veya yeni dalak almak için tek seferlik kampanyalar için en iyisidir.

Cüneyt Özdemir haber kanalında sürekli bağış adı altında patreon hesabına ücret talep edebilmektedir.

https://www.patreon.com/cuneytozdemir

 

 

2.Adım Kampanyanızı videolarınızda tanıtın

Kişilerin, başarılı olduğunuzda tam olarak ne bekleyebileceklerini bilmeleri için belirli hedeflerinizi detaylandırın.

Ayrıca, hayranlarınız ne kadar bağış yapmak istediklerini seçtikçe, cazip avantajlar da sunun.

Daha fazla bilgi ve ilham almak için kitle fonlaması stratejilerine yönelik bu ayrıntılı kılavuza göz atın.

 

3.Adım YouTube’un ötesine geçin

Başarılı bir kampanya, çok platformlu bir meseledir. YouTube kanalınızı (ve buna bağlı olarak kitle fonlaması kampanyanızı) diğer her yerde nasıl tanıtacağınız konusunda bazı önerilerimiz var.

İçeriğinizi medyaya lisanslayın

Bir video viral hale geldiğinde, her haber kuruluşu onu izleyicileri için yeniden oynatmak için bir kopyasını eline almak ister.

Neyse ki, yerleşik medya şirketleri kullandıklarının bedelini ödemeleri gerektiğini gayet iyi biliyorlar. Ve işte, YouTube’da para kazanmanın başka bir yolunu buldunuz.

Bir içerik oluşturucu olarak, en başarılı çalışmanızı medyaya lisanslamak, bulmanızı kolaylaştırmak kadar basit olabilir.

1.Adım İletişim bilgilerinizi Hakkında sayfanızda güncel tutun

Yıldırımın ne zaman çarpacağını asla bilemezsiniz. Bir işletme yöneticiniz olmasa bile, işle ilgili sorular için yönlendirebileceğiniz genel bir e-posta hesabı oluşturun.

2.Adım. Bir video hakları pazarına kaydolun

Jukin Media, başlamak için harika bir yerdir. Chewbacca maskeli kadın gibi viral bir videonuz olmasa bile (aşağıya bakın), medya kuruluşları genellikle haberlerini tamamlamak için zamanında çekimlere ihtiyaç duyar.

Örneğin, Jukin, büyük bir doğal afet, uçak kazası veya çekirge vebasının özel bir görüntüsüne sahipseniz katkıda bulunabileceğiniz “haber değeri taşıyan” videolardan oluşan eksiksiz bir kataloğa sahiptir.

Hootsuite ile, YouTube pazarlama videolarınızı tek bir kontrol panelinden birden çok sosyal ağda kolayca yükleyebilir, planlayabilir ve tanıtabilirsiniz. Bugün ücretsiz deneyin.

Youtube’dan para nasıl kazanılır adlı yazımızın sonuna geldik eğer yazıyı beğendiyeseniz veya yorum yapmak isterseniz aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

 

 

 

Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir