Uzaktan Çalışma: Pandemi Çalışmanın 12 Yolu

Covid-19 pandemi ile birlikte hayatımıza uzaktan çalışma kavramı girdi. Evden veya uzaktan çalışma, iş sorumluluklarımızı yerine getirmeye ve organizasyonlarımıza katkıda bulunmaya devam etmenin bir yolu haline getiriyor.

Aşağıdaki liste, farklı pazarlarda veya bölgelerde birlikte çalışan bireylere rehberlik edecek ve ekiplerin zaman diliminden bağımsız olarak, harici müşterilerine hizmet vermek de dahil olmak üzere birbirleriyle uyumlu hareket etmelerini ve birbirlerini desteklemelerini sağlayacaktır.

Uzaktan Çalışmak için en iyi 12 Uygulama:

1- Sahip olduklarınızı geliştirin – Şirketinizin evden çalışma politikasını inceleyin ve güncellenip doğru olduğundan emin olun.

Okuması kolay ve yönetim tarafından desteklenen bir politikaya sahip olmak; açıklık ve uyum sağlayacaktır.

Şirketinizin uzaktan çalışma politikası yoksa, bir tane oluşturmanıza yardımcı olması için bu yönergeleri kullanın.

2- Taahhüt edin – Tüm ekip temelli girişimlerde olduğu gibi, katılım ve taahhüt en büyük öneme sahiptir. Ekibinizin çalışma protokollerini oluşturun ve onlara uymayı ve takip etmeyi taahüt edin.

Örneğin, durumunuzu veya ulaşılabilirliğinizi göstermek için temel teknoloji araçlarını kullanın. Çalışmayı sürdürmek, takvimleri paylaşmak ve kritik kararlar için bir zaman çizelgesi oluşturmak için sanal ekip toplantılarını proaktif olarak planlayın.

Herkesin birbirini sorumlu tutmasını teşvik edin. Doğru davranışları modelleyen bir lider veya yöneticiniz olsun.

3- Odaklanın – Evden çalışırken, çamaşır, köpek yürüyüşü, bulaşık makinesini boşaltmak gibi ev işleriyle dikkatinizi dağıtmak kolaydır.

Sizin için uygun bir ru-tin ve program oluşturun. Sadece işe odaklanacağınız zamanları belirleyin ve dikkat dağıtıcı şeylere izin verebileceğiniz veya bunlara ilgilenebileceğiniz zamanları belirleyin.

Evinizde aile üyelerinden veya oda arkadaşlarından bağımsız, dikkatinizin dağılmayacağı bir oda bulun. En iyi çalışma şeklinizi destekleyen bir alan oluşturun.

Mümkünse, gün ışığı, manzaralar, ergonomik mobilyalar (özellikle iyi bir sandalye), iyi aydınlatma, elektrik ve yüksek hızlı internet önemli.

Ofis ortamınızı evde çoğaltmayı deneyin. Normalde birden fazla ekran kullanıyorsanız, bunu evde de yapın.

Evden çalışma konusunda çok az deneyime sahipseniz, şimdi yeni bir günlük rutin oluşturmak ve yeni kişisel alışkanlıklar yaratmanın zamanıdır.

4- Video konferans kullanın – Her dizüstü bilgisayarın bir kamerası vardır. Kullanın! Bu, ekibinize daha bağlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bir kural olarak ekip aramaları sırasında herkesi kamera kullanmaya teşvik eden bir süreç geliştirin.

Kameralar yalnızca kendinizi daha bağlı hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda toplantıları daha üretken hale getirir. Aynı anda dinlemek, gülümsemek ve çok görevli olmak zordur.

5- Ne zaman duracağınızı bilin – İşe gidip gelmek, çalışma programınız için net sınırlar belirler. Uzaktan çalışma, iş ve kişisel yaşam arasındaki çizgileri bulanıklaştırma potansiyeline sahiptir.

Çalışma ve kişisel zamanın sınırları hakkında ekip kuralları geliştirin. Daha da önemlisi, kendi kurallarınızı belirleyin.

Evdeki kişisel zamanınız boyunca suçluluk duymamak için kendinize izin vermeniz gerekir. Ne zaman ulaşılamayacaksınız? İşe ne zaman başlayacak ve duracaksınız?

Yöneticiniz ve ekibinizle uyumlanın ve buna bağlı kalın. Akşamları ve hafta sonları rutin e-postaları ve metinleri yanıtlamak, enerjinizi geri yükleme yeteneğinizi engeller.

6- Kişisel sağlık – Her zaman olduğu gibi, hareket etmek, su içmek, dışarı çıkmak ve biraz temiz hava almak için her saat başı kısa molalar verin ve şanslıysanız da biraz güneş.

Normal günlerde işe gidip gelmek için harcadığınız zamanı bu günlerde sağlığınız için iyi bir şey yaparak geçirin; yürüyün, egzersiz yapın veya okuyun.

Fiziksel ve duygusal esenliğe en önemli katkıda bulunanlardan biri uykudur. Araştırmalar, iyi bir gece uykusu almanın yolunun gün boyunca gün ışığı almak ve hareket etmekle başladığını gösteriyor. Kendinizi başarıya böyle hazırlayın.

7- Teknolojiyi kullanın – Kurulu ve onaylanmış bağlantıları kullanarak bağlandığınızdan emin olmak için IT politikanıza danışın.

Skype, Takımlar, Google belgeleri, Salesforce, DropBox, vb. gibi iletişim ve belge paylaşım yazılımlarını güçlü bir şekilde kullanın.

İş arkadaşlarınızla senkronize olmak için iş akışı yönetim araçlarını kullanın. Bu araçların çoğunun bir varlık nedeni vardır. İnsanları müsait olduğunuzda, meşgulken veya masanızdan uzakta olduğunuzda bilgilendirmek için kullanın.

Ayrıca, toplantıya katılamayanlar için kayıt edin ve paylaşın. Bir platform üzerinde anlaşın, eğitin ve alışkanlık haline getirin.

8- Toplantı görgü kuralları – Her toplantı için bir amacınız ve bağlı olduğunuz bir gündeminiz olsun. Birbiriniz hakkında konuşmayın ve herkesin paylaşılacak ve duyulacak bir yeri olduğundan emin olun. Toplantıyı tüm katılımcılar için uygun hale getirin. Birbirinize yardım edin.

9- Kafanızı boşaltmayı unutmayın – Biz sosyal varlıklarız. Çalışma hayatımızı dengeli ve daha üretken hale getirmek için sosyal etkileşimlerimizin yapıştırıcısına ihtiyacımız var.

Bir ekip olarak; başarıları kutlama, öğrenme ve kişisel düzeyde bağlantı kurmanın yolları hakkında beyin fırtınası yapın.

İzole hissetmemek için ekibinizdeki biriyle günde en az bir kez konuşmayı taahhüt edin. Tatilleri, hikayeleri ve ilgi alanlarını, hobileri tartışmak için zamana ve kişisel düzeyde bağlantı kurma izinlerine sahip olmak konusunda bilinçli olun. Uygun ve konunun içerisinde olun, tıpkı ofisteymiş gibi.

10- Hesap verebilirliği ve normları güçlendirin – Birbirinizle uzaktan nasıl çalışacağınızı kabul ettikten sonra birbirinizi bu iletişim sürecinden sorumlu tutun.

Çalışmayı görünür tutmak için araçlardan ve teknolojiden yararlanın. İnsanları gruba karşı yükümlülüklerini yerine getirme konusunda teşvik edin ve takip edin.

Unutmayın, güven oluşturmanın bir numaralı yolu, yapacağınızı söylediklerinizi yapmaktır.

11- İyi yönetim uygulamalarına bağlı kalın – Liderlerin hedefleri, girişimleri ve ‘en önemli olanı’ sürekli olarak iletmeleri gerekir.

Ekibin grup hedeflerini nasıl karşıladığını düzenli olarak paylaşın ve izleyin. Başarıları kutlamayı unutmayın!

12- Akıcı kalın – Bu, ekibinizle veya müşterilerinizle çalışmanın yeni bir yolu olabilir. Sürekli olarak, işleri daha iyi hale getirmenin yollarını arayın.

Başlangıçta belirlediğiniz kuralların ve takım normlarının, amaçladığınız sonuçlara gittiğinden emin olun. Değilse, tekrar düzenleyin.

Bonus İpucu! Ekibiniz ve iş arkadaşlarınızla ilişkinizi genişletin – Artık ekibiniz birbiriyle uzaktan çalışma konusunda iyi uygulamalara sahip olduğuna göre, başkalarını da getirin.

Konukları veya konuşmacıları ekip toplantılarınıza katılmaya davet edin. Kuruluşunuzdaki meslektaşların sizinle ve ekibinizle nasıl ilgileneceğinizi bildiğinden emin olun.

Üst yönetimin zaman zaman bir ekip toplantısına girmesini sağlayın. Ekip toplantılarınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, “odaya çıkış” işlevini Zoom veya başka bir video konferans aracıyla uygulayın. Tıpkı hızlı bir beyin fırtınası için grup odasına girmek gibi.

Uzaktan çalışma yeni bir şey değil ve teknikler, teknolojiler her gün gelişmeye devam ediyor. Burda en önemli hedef, birbirine bağlı kalmak ve bunun etkili bir ekibe dönüşerek çalışmanın ve yanlış adımları affetmenin yeni bir yolu olduğunu anlamaktır.

Unutmayın, bu uygulamalar bizim için ve hepimiz ofiste tekrar buluştuğumuzda çalışmalarınızı daha da geliştirecektir.

Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir