Pazarlama Trendleri 2020 : B2B’ler İçin 7 Trend

Pazarlama da eskiden 4p konuşulurdu. Günümüzde artık pazarlama çok farklı kanallardan yürüyen karmaşık bir hal aldı. Pazarlama trendleri 2020 yılı için nelerin yaşandığına kısaca nelerin trendler olduğunu bakmak istedik

Generallerin her zaman son savaşta savaştığı atasözü, pazarlamacıların aldırması gereken bir derstir.

Pazarlamanın doğası gereği dinamik yapısı, her sektördeki pazarlamacıların sürekli gelişen trendler, araçlar ve konular hakkında bilgi sahibi olmasını gerektirir.

Zamanlama çok önemlidir. 2019 pazarlama planınızı takip ederek “son savaşta savaşıyorsanız”, kaçınılmaz olarak geçmişi geride bırakan yenilikçilerin gerisinde kalacaksınız.

Öyleyse, ileri görüşlü şirketlerin bu yıl benimsemesi gereken bazı araçlara ve stratejilere bakalım.

1. Üstün Web Siteleri


Yıl 2020 – ve hantal, çekici olmayan bir web sitesine sahip olmak için hiçbir mazeret yok.

Bir yandan, temalar (veya şablonlar) web siteleri oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getirerek markanızın “hissini” en doğru şekilde yansıtan tasarımları seçmenize olanak tanıdı.

Ancak popülerliklerinin artması, potansiyel müşterilerinizin onları daha kolay fark edebileceği anlamına da gelir – web sitenize ne kadar yatırım yaptığınızı kesin olarak söyleyin.

Web siteniz müşteri deneyiminin merkezi bir yönüyse, bu çerez kesici temalar yetersizdir.

İyi tasarlanmış, orijinal bir web sitesi yalnızca dönüşüm oranlarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinize onları ciddiye aldığınızı ve deneyimlerine önem verdiğinizi gösterir.

Ve sıfırdan özel olarak tasarlanmış bir web sitesinin, her zaman markanıza ve benzersiz ihtiyaçlarına başkasının temasından daha iyi uyacağını unutmayalım.

Sonuç olarak: genel bir tema seçmek cazip ve uygun maliyetli olabilir, ancak gerçekten öne çıkan orijinal bir web sitesi tasarlamak ihtiyatlı (ve gecikmiş) bir yatırımdır.


2. Daha Kaliteli İçerik


Şimdiye kadar çoğu şirket, içeriğin dönüştüğü gerçeğini fark etti. Aslında, Hubspot tarafından yapılan araştırmaya göre, 2019’da pazarlama bütçelerinin % 41’i yalnızca içeriğe harcandı.

Tüm içerikler eşit oluşturulmaz ve ziyaretçilerinizi etkileşime girmeye sevk edecek içerik türünü belirlemek en önemli öncelik olmalıdır.

Bir web sitesini doldurmak adına içerik çok az değer üretir ve profesyonellikten uzaklaşır.

Yine de, şok edici derecede çok sayıda pazarlamacı bu gerçeği kabul etmekte başarısız oluyor ve herhangi bir stratejik düşünceyle desteklenmeyen içerik oluşturmayı tercih ediyor.

Dönüşümleri artırmak ve markanızı büyütmek için, pazarlamacıların amacı ve özü olan içerik oluşturması zorunludur .

Arama alanlarınızı izleyerek ve sayfalarınızdaki trafiği analiz ederek ziyaretçilerinizin ne aradığını öğrenin, ardından onlara başka bir yerde bulamayacakları bilgileri sunun.

Özellikle B2B içeriğinin en az çabayla mümkün olduğunca çok değer sunması gerekir. Müşterilerinizi iyi bilinen konularla ilgili sonsuz makaleler ile sıkmayın.

Yoğun profesyonellerin aradığı değerli bilgileri onlara vermek için sektör uzmanlığınızı kullanın.


3. Video İçeriği


İçerikten bahsetmişken, video son birkaç yılda yükselişte ve bu formatı her zamankinden daha fazla şirket benimsiyor.

YouTube ve Facebook gibi geleneksel sosyal medya platformları ve TikTok gibi yeni gelişen pazara girenler sayesinde, kullanıcılar artık akışlarına hakim videolara alıştılar.

Peki video iş için neden iyidir?

Her şeyden önce videolar, ürün ve hizmetlerinizin derinlemesine demolarını sunmanıza, ürünleriniz için eğiticiler oluşturmanıza ve hatta yaklaşan lansmanları daha ilgi çekici bir şekilde tanıtmanıza olanak tanır.

Kişiselleştirilmiş Önerilerinizi 3 Kolay Adımda Alın.

Ücretsiz Raporumuzla Microsoft Ads Kampanyalarınızı Optimize Edebileceğiniz Alanları Hızla Belirleyin.

Ve canlı yayınları da unutmayalım; takipçilerinizle gerçek bir etkileşim oluşturmak için önemli bir araçtır.

Akış sırasında, kullanıcılar gerçek zamanlı olarak tepkilere tıklayabilir veya ürünleriniz hakkında sorular sorabilir.

Canlı yayınlar aynı zamanda etkinliklerinizi, soru-cevap oturumlarını ve çok daha fazlasını gerçekleştikçe tanıtmak için de kullanışlıdır.


4. Kişiselleştirilmiş İletişim


Kişiselleştirme , şirketinizi öne çıkarmanın ve dönüşüm oranlarını hızlandırmanın en etkili yollarından biridir.

Aslında, Salesforce Bağlantılı Müşteri Durumu Raporu 2018 , ticari alıcıların % 72’sinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış iletişim beklediğini ortaya koydu .

Bu alıcıların, bu ihtiyaç karşılanmadıkça sağlayıcıları değiştirmeleri güvenli bir bahis, bu nedenle kişiselleştirme satışları artırmanın ötesine geçiyor – aynı zamanda müşteriyi elde tutmada kritik bir rol oynuyor.

İletişimde benzersiz kimliklerinin ve tercihlerinin dikkate alındığını düşünen müşterilerin işlerini başka bir yere götürme olasılığı daha düşüktür.

Dahası, artık her işletme çevrimiçi olduğundan, alternatifleri bulmak her zamankinden daha kolay.

Kişiselleştirme, potansiyel müşterilerinizin önünde öne çıkmanıza ve mevcut müşterileriniz için daha iyi deneyimler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


5. Martech (Pazarlama Teknoloji Şirketleri) Birleşmesi


Son birkaç yılda, pazarlama ortamı, otomasyon ve analitik yoluyla pazarlamacıların hayatlarını kolaylaştırması beklenen yeni teknolojilerde bir artış gördü – ve çoğunlukla oldu.

Birkaç yıl içinde, martech şirketlerinin sayısı yaklaşık 150’den 8.000’in üzerine çıktı ve daha fazlası ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ancak, bir kampanyayı yönetmek için birkaç farklı araçla çalışmak yorucu olabilir, uyumluluk sorunları yaratabilir ve çok fazla müşteri hizmetleri temsilcisiyle uğraşmanıza neden olabilir.

Martech şirketleri birleşmesi, çok fazla farklı platform çalıştırma sorununun cevabıdır.

Kendinizi çok fazla yazılım çözümü ile uğraşırken bulursanız, belki 2020 geri adım atıp kampanya yönetimi sürecinizde birden çok işlevi içeren bir çözüm arayacağınız yıldır.

Martech yeteneklerinizi düzene koymanın yanı sıra, yeni insanları birden çok çözümü kullanmaları için eğitmek için daha az zaman harcayacak ve tüm veriler tek bir kaynaktan geldiğinde kampanyalarınızın daha net bir resmini elde edeceksiniz.


6. Chatbotlar Katlanıyor


Müşteri hizmetleri temsilcileri, her sektörün isimsiz kahramanlarıdır. Hoşnutsuz müşterilerle ilgileniyorlar ve bunu bir gülümseme ile yapmak zorundalar.

Tek sorun, bir temsilcinin aynı anda birden fazla arayanla ilgilenememesidir.

Bu nedenle, yapay zeka ile desteklenen sohbet robotları, müşteri hizmetleri ekibinin iş yükünü azaltmak isteyen birçok işletme için giderek daha uygun bir seçenek haline geliyor.

Yapabilirler:

Müşterilere genel sorunlarla ilgili yardımcı olun.

Onlara işletmeniz hakkında bilgi verin.

Daha fazla yardıma ihtiyaç duyulursa, onları bir temsilciye yönlendirin.

Sohbet robotları yalnızca müşteri hizmetleri ekibiniz için değerli zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştirir ve çözüm sürelerini hızlandırır.

Kısacası, sohbet robotları 2020’de sahip olunması gereken bir özelliktir.


7. E-posta Pazarlamacılığı Hala Güçlü Oluyor


Eğitimsiz bir göz için, e-posta pazarlaması, asla gelemeyecek bir cevap umuduyla etere bağırmak gibidir.

Anlaşılır bir şekilde, bugünün gelen kutuları her zamankinden daha kalabalık – o kadar ki birçok e-posta sağlayıcısı ayrı bir gelen kutusuna promosyon e-postaları gönderiyor.

Gerçekte doğru olsa da, bu duygu sektörün durumunu tam olarak tanımlamaz.

Aslında, Validity’nin E-posta Pazarlamasının Durumu raporuna göre, e-posta pazarlaması istikrarlı bir şekilde devam ediyor ve çoğu şirket için sonuç vermeye devam ediyor.

Şirketler, potansiyel müşterilerinin dikkatini çekme ve e-posta teslim edilebilirliği konusunda zorluk yaşadıklarını bildirse de, e-posta pazarlama performansı da artan gelirle bağlantılıdır.

Buradaki en önemli paket, e-posta pazarlamanın görünüşte geçmişin bir kalıntısı olsa da, içerik pazarlama cephaneliğinizde güçlü bir araç olmaya devam etmesidir.

Pazarlamacılar, onu terk etmek veya önemli ölçüde azaltmak yerine, etkinliğini şu yollarla optimize etmelidir:

Sürekli olarak A / B testi konu satırları, içerik ve teslimat süresi.

Hedef kitlenizin her benzersiz segmentinde yankı uyandıran kişiselleştirilmiş içerik oluşturmak için e-posta listelerini stratejik olarak bölümlere ayırın.

 

Sonuç

 

Teknoloji, çalışma şeklimizde devrim yarattı ve özellikle pazarlama, yeni araçların yaygınlaşması sayesinde önemli ölçüde değişti.

Akıllı web sitelerinden ve kişiselleştirilmiş e-postalardan otomasyona kadar bu araçlar, yenilikçi pazarlamacıların cephaneliğinin bir parçası olmalıdır.

Stratejilerini ve taktiklerini modernize edemeyen, ileriye dönük rakiplere karşı son savaşta ısrar eden ve değişimi kucaklayan tarihin generallerinden dersler alın.

İster sıfırdan oluşturulmuş orijinal bir web sitesi ister yeni bir martech platformu olsun, kesinlikle gereksiz teknolojileri aşamalı olarak kaldırmanıza olanak sağlayacaktır.
Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir