İş Modelinizi Değiştirmek İçin 4 Neden

İş modelinizi değiştirmek zor bir karar olabilir, ancak uzun vadede içinde olan bazı işletme sahipleri için çok önemlidir . Endüstriler gelişir ve pazarlar değişir. Bir girişimci olarak hedefleriniz ve değerleriniz zaman içinde değişecektir.

Çoğu durumda, iş modelinizi en az bir veya iki kez döndürmeniz ve değiştirmeniz gerekir. Geçiş yapmak isteyebilirsiniz. İş modelinizi değiştirmek için işte 4 Neden;

Yeterli Müşteriye Ulaşamıyorsunuz

Kırılmazsa düzeltmeyin deyince, kırılırsa düzeltmek için hangi değişiklikleri yapabileceğinizi bulmanız gerekir. Bir süredir hedef kitlenize ulaşmadığınızı düşünüyorsanız, işleri değiştirmenin zamanı geldi.

Belki de yanlış müşteriyle konuşuyorsunuz ya da değer yaratmayı düşündüğünüz izleyici kitlesi, çözmelerine yardım etmeye çalıştığınız sorunla pek ilgilenmiyor.

Alternatif olarak, sorununuz işinizi büyütmek ve ölçeklendirmek için hizmet verecek kadar büyük bir hedef pazara sahip olmayabilir . Sebep ne olursa olsun, işinizi sürdürecek kadar müşteri alamayacaksınız ve muhtemelen kârınızı ve büyümenizi etkiliyor.

İş modelinizi değiştirmeyi düşünmelisiniz, böylece hedef kitlenize daha çekici gelebilir veya kendi acı noktalarına ulaşarak tamamen yeni bir kitleye odaklanabilirsiniz.

Niyetleriniz Belirli veya Odaklanmamış


Niyetleriniz ve hedefleriniz belirtilmediğinde, karışıklıkta kaybolmak kolaydır. Herkese hizmet etmeye çalışıyorsanız ve ürünleriniz ve hizmetleriniz genelleşir ve artık benzersiz veya değerli olmaz.

Odağınızı ve tekliflerinizi daraltmak önemlidir ve bu genellikle iş modelinizi değiştirmek anlamına gelir.

Neyin işe yaramadığını ya da çalışmadığını keserek başlayın ve başarılı olana daha fazla zaman ve enerji ayırın.

Endüstri Değişiyor


Bazen üzerinde kontrol sahibi olmadığınız dış güçler işinizi etkileyebilir. Çalıştığınız sektör değişiyorsa, bu durum iş modelinizi de değiştirmenizi isteyebilir.

Çevrimiçi ve teknoloji tabanlı endüstriler sürekli değişiyor, bu yüzden eğriyi takip etmeli ve işinizi çeşitlendirmelisiniz .

Gelirinizin büyük bölümünü geçen yıl elde etme şekliniz bu yıl düşüş eğiliminde olabilir. Veya, işletmenizin şu anda daha fazla rekabet gücüne sahip olduğunu ve müşterileri getirmek için yeni bir trend belirlemesi gerektiğini görebilirsiniz.

Bu, bir ürün hattını sonlandırmak, yeni bir ürün veya hizmet eklemek veya sağlayabileceğiniz değeri artırmak gibi hamleleri içerebilir.


İşiniz Büyümüyor


Büyüme eksikliği, iş modelinizi değiştirmek ve başka bir yöne gitmek için çok büyük bir neden olabilir. Belki bir tavana çarptığınızı ve işinizde artık ilerleyemeyeceğinizi hissediyorsunuz.

Ölçeklendirme zor veya neredeyse imkansızsa, işletmeniz büyüyemez. Bu durumda, zamanınızı geri almanın ve daha karlı nişleri keşfetmenin yollarını bulmanız gerekir.

İş modelinizde her zaman büyüme ve genişleme için yer olmalıdır.

özet

Ne zaman bir girişimci olmak , iş modeli dokunulmaz olmak zorunda değildir ve muhtemelen değiştirebilir ve zaman içinde gelişmeye gerektiğini biliyoruz.

Bir şey işe yaramadıysa veya kitlenize yeterince erişemiyorsanız, bu, pivot yapma ve bir şeyler değiştirme zamanı geldiğinde büyük bir kırmızı bayrak olmalıdır.

Bu 4 nedenin sizden bir değişiklik yapmanızı isteyip istemediğini kendinize sorun.


Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir