İş Modeli, İş Planının Temelidir

İş Modeliniz iş planınızın temelidir. Ne demek bu? Popüler iş dünyasında iş planının artık gerekli olmadığı görüşlerini okuruz. İhtiyacınız olan tek şey bir iş modeli, bize iş guruları tarafından söylendi.

Bir iş modelinin tanımı konusunda bir fikir birliği olmamasına rağmen, çoğu insan bunu bir işletmenin gelir modeli için kısa yol olarak kullanır; yani, nasıl para kazanıyor?

Öte yandan, bir iş planı yalnızca bir şirketin gelir modelini değil, aynı zamanda genel iş stratejisini de açıklamalıdır; Müşterileri nasıl kazandığını; birinin gerçekten ödeyeceği değerli ürünleri ve hizmetleri nasıl yarattığını; pazara girme planı ve beş yıllık ciro tahmini.

Kapsamlı olmak için, bir iş modelinin aşağıdaki dört temel soruyu ele alması gerekir:

Bir işletme nasıl değer yaratır?
Değer önerisi nedir?
Belirli bir müşteriye nasıl değer katar? 
Nasıl para kazanır?

İş modeli tuvali, tüm bu bilgileri tablo halinde koymak için birçok girişimde bulunulmuş olmasına rağmen, en başarılı ve en yaygın kullanılan temsil, “2010 Yılında yayınlanan “ İş Modeli Üretimi ” başlıklı en çok satan kitapta popüler olan İş Modeli Tuvali’dir .

is-modeli-tuvali
is-modeli-tuvali

Tuval kullanılabilir hale getirilmiştir. Sonuç olarak, Fortune 500 şirketlerinden girişimcilere kadar çeşitli işletmeler tarafından yaygın olarak benimsendi. MBA programlarının çoğu, bu Canvas’ı strateji ve girişimcilik derslerinde kullanır.

İş modelini şirketin iş planı için bir temel olarak düşünmek en iyisidir. Tek bir kağıtta temsil edilen şirketin DNA’sıdır. Kısalık en önemli gücüdür.

Aynı zamanda, değer yaratan süreçleri vurgulamak ve bir firmanın stratejik seçeneklerini tartışırken “eğer” senaryolarını oluşturmak için harika bir stratejik planlama aracıdır.

Bir firma Canvas’taki dokuz yapı taşını veya “kutuları” açıkça ifade ettiğinde, firmanın karşılaştığı temel stratejik soruları cevapladı. Bireysel kutular, dört temel değer sorusuna şu şekilde atıfta bulunur:

 

Kilit Ortaklıklar

Bir işletmenin başarılı olması için bir tedarikçi ağına ve ortaklara ihtiyacı vardır, çünkü hiçbir işletme çözümün her unsurunu kendi başına sağlayamaz.

Minik araçlar yapıyorsanız, parça tedarikçisine ihtiyacınız olacak. Hizmet veriyorsanız, hizmetleri daha kullanışlı hale getiren ortaklara ihtiyacınız olacaktır.

Ortaklıklar aynı zamanda bir işte doğabilecek riskleri azaltır. Örneğin, üretiminizi dış kaynak olarak kullanıyorsanız, üretim hacmini ve işçilik gereksinimlerini, üretim tesisine sahip olduğunuzdan ve işgücünü kullandığınızdan daha kolay değiştirmek daha kolay olabilir.


Kilit Faaliyetler


Bu kutu, bir firmanın değer teklifini üretmek için gerçekleştirdiği her aktiviteyi, yani birisinin gerçekten ödeyeceği bir ürünü veya hizmeti açıklar.

Buradaki kilit nokta, minutikaya karışmak değil, en üst düzeyde kalmak ve bir firmanın katıldığı tüm faaliyetleri tanımlamaktır.

Örneğin, bir perakende mağaza envanter sipariş eder, alır, stoklar ve satar. Bir doktor ofisi hasta ziyaretleri planlar, yerinde bakım sağlar ve ziyaretten sonra izler.

 

Kilit Kaynaklar


Bir firma değer yaratmak için kilit kaynaklara ihtiyaç duyar. Kaynakları dört geniş kategoride düşünmek yararlı olacaktır:

  • Fikri mülkiyet, ticari sırlar, ticari markalar, süreçler ve tescilli veriler gibi maddi olmayan kaynaklar
  • Fiziksel tesis ve ekipman, ofis tesisleri, bilgisayarlar, araçlar vb. gibi maddi kaynaklar
  • Tohum sermayesi ve kredi limiti, krediler ve finansal varlıklar gibi finansal kaynaklar
  • Firmanın çalışanlarından oluşan insan kaynakları

 

Değer Önerileri


Bu kutu, iş modeli kanvasının üst merkezini kaplar. Bir firmanın sunduğu gerçek ürün veya hizmetleri ifade eder. Bir değer teklifi, teklifin ana rakiplerine kıyasla önemli faydalarını açıklar.

Ürününüzün veya hizmetinizin ne iş yaptığını açıklar. Ek olarak, hangi müşteri acılarını azalttığınızı ve hangi müşteri kazancını yarattığınızı açıklar.

Birden fazla müşteri segmentini hedefliyorsanız, bu avantajları her segment için tanımlamanız gerekir. 

Değer Teslimi

Bir firmanın hizmet verdiği müşteri segmentlerine değer katması için, müşteri segmentlerini tanımlaması, onlara ulaşmak için uygun kanalları seçmesi ve müşterileri ile nasıl bir ilişki kurmak istediğini tanımlaması gerekir.

Değer teslimi tanımlayan üç blok:

Müşteri Segmentleri


Müşterilere etkili bir şekilde hizmet vermek için, onları birçok yoldan biriyle ayırmak en iyisidir: yaş veya gelir düzeyi gibi demografik yapılara dayalı segmentasyon; çözmeye çalıştığı ihtiyaçlar veya sorunlar; veya moda bilinci ya da heyecan aramak arzusu gibi psikolojik yönler.

Tüm insanlara her şey olmaya çalışmak, işten hızla çıkmanın kesin bir yoludur. Kilit müşteri segmentlerinizi tanımladıktan sonra, onların benzersiz ihtiyaçlarını veya yapılacak işleri tanımlamanız gerekir.

Müşteri segmentlerinize ve yapılacak işlere ne kadar çok içgörü kazandırırsanız, o kadar iyi ürün veya hizmet yaratacaksınız.


Kanallar

Adından da anlaşılacağı gibi, müşterilerinize ulaştığınız kanalı ifade eder. Bir evcil hayvan mağazanız varsa, müşterilerinizle doğrudan yüz yüze veya çevrimiçi bir satıcıysanız dolaylı bir temasınız olabilir.

Müşterilerinize distribütörler aracılığıyla veya doğrudan bir satış ekibi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bazı işletmeler “yukarıdaki stratejinin tümünü” izlemeye çalışır, ancak sonuçlar değişkendir.

Apple, Nike gibi ikonik mağazalarıyla önemli bir yerde güçlü bir fiziksel varlık yaratabiliyor ve aynı zamanda sağlıklı bir çevrimiçi işin tadını çıkarıyor.

Boyner gibi diğerleri, fiziksel ve çevrimiçi kanalları aynı anda kullanmada daha az başarılı oldu.

Tesla, tamamen geleneksel otomobil bayi ağını atlayarak doğrudan tüketici yaklaşımına yöneldi.

Müşteri ilişkileri

Bir firma müşterileri ile ne tür ilişkiler istediğini seçmelidir. Havaalanı kioskları için olduğu gibi kısa vadeli ve işlemsel mi yoksa kredi kartı veya ipotek şirketi için olduğu gibi uzun vadeli olacak mı?

Herhangi bir işin temel amacı bir müşteri elde etmek ve tutmaktır. Geliştirdiği müşteri ilişkileri türü, uzun vadeli kârlılığı ile doğrudan bağlantılıdır.

Facebook, LinkedIn veya Twitter gibi sosyal medya ağları gibi bazı web tabanlı işletmeler, yalnızca reklam geliri için değil aynı zamanda oluşturdukları içerik için de müşterilerine güveniyor.

Bu platformlar, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe para kazandırmak için ağ etkilerinden yararlanır.

 

Para Kazanma


Alttaki iki kutu kelimenin tam anlamıyla bir firmanın alt satırını tanımlar. Bir firmanın nasıl para kazandığını ve bunu yapmanın ne kadar masraflı olduğunu gösterirler.

Maliyet Yapıları


Bir firma, işini yürütmek için kilit faaliyetler, kilit kaynaklar ve kilit ortaklıklar için para harcamalıdır. Maliyetler sabit veya değişken veya bir kombinasyon olarak görülebilir.

Ölçek ekonomileri, kritik olmayan süreçlerin dış kaynak kullanımının makul kullanımıyla birlikte maliyetleri düşürmek için kullanılabilir.

Gelir akışları

Bu kutu, bir firmanın ürettiği tüm geliri ifade eder. Her faaliyetin bir müşteri değerinden para kazanma konusunda yaratıcı olmanız gereken yer burasıdır.

Bir otomobil bayisinde, servis departmanının gerçek kâr üreticisi olduğu bir sır değil. Benzer şekilde, teknik destek gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlikler, eğer bir firma destek için ücret alırsa ve mükemmel bir iş çıkarsa, gelir getirici bir faaliyet olabilir.

Bir İş Planının Temeli Olarak İş Modeli

Bir kişi iş modeli kanvasını bir işin planı veya DNA’sı olarak görebilir. Değer yaratma, sunma ve yakalama süreçlerini kısaca açıklar. Hızlı bir şekilde yeni başlayanlar için “sahip olması gereken” hale geliyor.

Birçok girişimici, bir yatırım yapmayı düşünmeden önce bir Canvas’ı görmek istiyor. Fortune 500 şirketlerinden girişimcilere kadar profesyonel bir spor organizasyonuna kadar uzanan organizasyonlar için iş modeli tasarımı eğitimleri almaktadır.

Ancak, iş modeli statik bir belgedir ve rekabet ve büyüme modelleri gibi dinamik bir iş ortamının bazı temel unsurlarından yoksundur. Bir işletme anlatısı oluşturmak için, temel teşkil eden iş modelinin üzerinde bir iş planı oluşturmamız gerekir.


İş Planı Temelleri


İş planı, bir firmanın tarihsel kökenini, stratejik bakış açısını, rekabet ortamını ve rekabet avantajlarını, ürün ve hizmetlerini ve gelecek üç ila beş yıldaki gelişimini diğer şeylerin yanı sıra anlatan bir anlatıdır.

Bir girişim veya tek bir ürün şirketi için tipik bir iş planı 25-30 sayfadan uzun olmamalıdır. Bununla birlikte, çok ürünlü şirketler işletme anlatılarını tanımlayan çok daha uzun belgelere sahip olabilir.

Bir iş planı , çözmeye çalıştığı sorun, farklılaşması ve rekabet avantajı, gelir modeli ve insan planına ilişkin soruları yanıtlamalıdır .

Bu anlatı, gelecekteki büyüme yoluna bakmanın yanı sıra tarihi bir bakış açısı içerir. Bir iş planında ele alınan, ancak iş modeli kanvasında ele alınmayan bazı kilit hususlar şunlardır:

Rekabetçi Bakışaçısı


Hiçbir iş bir boşlukta işlemez. Aslında, rekabetiniz yoksa, çok yakında bir vaktiniz olacak veya başka hiçbir işletmenin çekici bulmadığı hiçbir erkeğin topraklarında bulunmayacaksınız.

Hem doğrudan hem de dolaylı rekabeti göz önünde bulundurmak önemlidir. Bir et lokantası sadece diğer et lokantaları ile yarışmaz; ayrıca fastfood restoranları ve yemek dağıtım hizmetleriyle de yarışıyor.

Havayolları diğer havayollarıyla ve aynı zamanda tren ve otomobillerle rekabet eder. Televizyon, ekran izleme sürenizdeki payınız için sosyal medya siteleriyle rekabet eder.

Rekabetçi Avantajlar ve Giriş Engelleri


Bir ortalamanın üzerinde kâr elde etmek için bir firmanın rakiplerine kıyasla üstün bir değer sunması gerekir.

Bu üstün değer, kullanım kolaylığı veya daha fazla işlevsellik gibi farklılaştırılmış özelliklerden veya daha fazla hacme yol açabilecek düşük fiyatlardan gelebilir.

Üstün bir ürün veya pazar konumu, girişe engel teşkil eder. Tahıl gibi yeni bir tüketici ürünü piyasaya sürmek çok zordur, çünkü dağıtım kanalı zaten önde gelen tüketici firmalarının ürünleri ile doludur.

Bu nedenle, ürününüz ne kadar farklı olursa olsun, günün ışığını asla göremeyebilir. İnternet, geleneksel dağıtım kanallarına meydan okumak için tamamen yeni bir kanal açtı.

Dollar Tıraş Kulübü’nün nasıl olduğunu görmek ilginç. jiletjilet pazarı, Gillette gibi devleri mücadele ederek herhangi bir fiziksel perakende mevcudiyeti olmadan fırtınaya girdi.

İnsan Kaynakları Planı

Bir şirket, çalışanlarının kalitesi ile tanımlanır. Üstün ekipler, görünüşte vasat olan fikirlerin finanse edilmesini güvence altına alır, çünkü girişim kapitalistleri akıllı insanların bir barikata çarptıklarında daha iyi bir çıkış yolu bulacağına ve daha iyi bir çözüme ulaşacağına inanır.

İş planlamasının kilit bir yönü, vizyonunuzu gerçekleştirmek için doğru takımı nasıl kuracağınızı açıklamaktır. Takımınızın tazminat planı da kritik bir konudur.

Finansal Model


Hiç kimse geleceği görmedi ve hiç kimse tahmininizin% 100 doğru olmasını beklemiyor. Girişimci sayılarınızın arkasındaki mantığı arar.

Basit hokey sopası şeklindeki büyüme eğrileri rutin olarak girşimcilerde bir sırıtmaya neden olur. Her eylemin arkasındaki mantığı açıklamalısınız.

Yeni satıcıları işe aldığınız veya yeni bir segmenti hedeflediğiniz veya yeni bir pazarlama kampanyası başlattığınız için öngörü yükseldi mi?

Etkileri belirli nedenlere bağlamak önemlidir. Genel olarak, girişimciler  üç ila beş yıllık bir tahmin görmeyi sever ve üç aylık ve yıllık sayılara bölünür.

Ayrıca gelir tablosu, bilanço ve nakit akışı tablosu gibi geleneksel finansal tabloları, bir elektronik tablodaki ayrı sekmeler olarak görmeyi severler. Maliyetlere özel dikkat etmeniz gerekiyor.

Sektörünüzde, çalışan başına ortalama gelir gibi kıyaslamalar varsa, veya departman harcamalarının toplam gelirin yüzdesi olarak, numaralarınızın endüstri normlarına uygun olduğundan emin olunması önemlidir.

Belirli bir segmentin sektör ortalama karlılığı gelirin% 5’ini oluşturuyorsa, Girşimcileri işletmenizin% 50 kar üreteceğine ikna etmek zor olacaktır.

İş Planının Üç Amacı


Bir iş planı üç amaca hizmet eder:

Birincisi, düzenli olarak güncellenen ve firma için yol gösterici bir ışık haline gelen dinamik bir belgedir. Başarınızı, yaptığınız şeyi ne kadar iyi başardığınızı görmek için plana göre ölçersiniz. Stratejik planlama temelidir.


İkincisi, bir firmanın uygulanabilirliğini sağlam bir yatırım olarak değerlendirmek için kullanılır. Yatırımcıları bir iş kurmanın tüm yönleriyle düşündüğünüze ve başarılı olmak için bir plana sahip olduğunuza ikna eder.


Son olarak, girişiminize kilit yetenekleri çekmek için bir belgedir. Yeni çalışanlar, başarı için bir plana sahip olduğunuzdan ve başarılı bir girişimin nasıl oluşturulacağına ilişkin kilit sorular aracılığıyla düşündüğünüzden emin olmak isteyecektir.


Özetlemek gerekirse, bir iş modeli başarılı bir iş planının temelidir. Biri diğerinin yerine geçmez. Bu kulağa hoş gelmeyebilir ama iyi bir iş planı için iyi bir iş modeli şarttır.

Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir