Funnel Ne İşe Yarar? Funnel Kurmanız İçin 10 Neden

Satış hunisi Funnel , bilgi girişimcilerin bir müşteri adayını veya potansiyel alıcıyı satışa yönlendirmek için kullandıkları bir süreçtir. Funnel ne işe yarar yazımızda funnellar ile neler yapabilirsiniz ve neden funnel kurmalısınız konusunu ele alacağız;

Bir satış hunisi gerçek hayatta, yüz yüze bir durumda (bir perakende mağazasında olduğu gibi) kullanılabilse de, bilgirişimcileri genellikle dijital ürünlerini ve hizmetlerini internette satmak için çevrimiçi satış hunileri oluştururlar.

Giriş sayfaları, sipariş formları, daha yüksek satış sayfaları, daha düşük satış sayfaları, sipariş onay sayfaları ve daha fazlasını oluşturarak – ve bunları potansiyel müşteriyi satın alma sürecinde yönlendirecek şekilde tasarlayarak – bilgi girişimcileri, normal web sitelerinden daha iyi çalışan çevrimiçi etkili satış hunileri oluşturabilirler. 

Yine de, bir bilgirişimcisinin normal bir web sitesini kullanarak bir satış hunisinde farklı sayfalar oluşturması mümkün müdür?

Ya da, bir bilgirişimcisinin normal web sitesini ve eksik olan yetenekleri onlara verecek birkaç başka yazılımı kullanarak bir satış hunisi oluşturması mümkün müdür?

Cevap, çoğunlukla evet. Ama yapmalılar mı? Funnel faydası var mı?

Bilgirişimciler , özellikle bir satış hunisi platformunda değil , genellikle bir blog platformunda çalışan kendi web sitelerini kullanarak satış hunileri oluşturmaya çalışırken birçok zorlukla karşılaşacaktır .

Bu yazıda, bu zorluklardan bazılarını açıklıyorum ve çevrimiçi satış hunileri oluşturmak için bir satış hunisi yazılımı kullanmanın faydalarını paylaşıyorum ve kendi web sitenizde bir tane oluşturmaya çalışıyorum 

 

1: Normal web sitesi platformları, satış hunileri değil, blog oluşturma amaçlıdır.

 

WordPress, Squarespace, Wix, Weebly veya başka bir web sitesi platformunu tamamen kullanıyor olabilirsiniz, ancak basit gerçek herkes için aynıdır: bu platformlar, satış hunileri ile değil, bloglarla çok sayfalı web siteleri oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bir yazılım platformunun etkili, yüksek dönüşüm sağlayan satış hunileri oluşturmanıza olanak tanıması için sahip olması gereken birçok yetenek vardır ve yukarıda listelenenlere benzer normal web sitesi oluşturma platformları bunlara sahip değildir: 

Bu platformların çoğunun sipariş formları bile yoktur – herhangi bir satış hunisinin çok gerekli bir bileşeni!

Yalnızca ‘bir web sitesi’ değil, satış hunileri oluşturmanıza yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir platforma ihtiyacınız var.

2: Bir satış hunisi yazılımı kullanmak herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez.

Bir satış hunisi yazılımı kullanmayacaksanız ve sadece kendi web sitenizi kullanarak bir satış hunisi oluşturmaya çalışacaksanız, oldukça zorlanacaksınız.

İhtiyaç duyacağınız ve çoğu web sitesi kurma platformu tarafından sağlanmayan yetenekleri yaratmak için ya bunları kendiniz kodlamanız ya da sizin için yapması için bir geliştirici tutmanız gerekir.

Bu, satış hunisi yazılım çözümlerinin çözmek için yaratıldığı kesin sorundur: yüksek dönüşüm sağlayan satış hunileri oluşturmanın gücünü, yalnızca tüm bir geliştirme ekibini işe almaya gücü yetenlerin değil , tüm işletme sahiplerinin eline bırakmak.

 

3: Normal web siteleri büyük trafiği kaldıracak donanıma sahip değildir.

Normal web sitelerinin bir seferde kaç ziyaretçiyle başa çıkabilecekleri konusunda sınırlamaları vardır. Bu sayı aşıldığında, web sitesi ‘bozulur’. 

Bunu daha önce çevrimiçi bir web sitesi beklenmedik bir şekilde viral hale geldiğinde ve ziyaretçilerin yükünü kaldıramadığında görmüş olabilirsiniz, bu yüzden onu ziyaret etmeye çalıştığınızda size bir hata gösterir.

Web sitenizin ele alabileceği ziyaretçi sayısı ne olursa olsun, muhtemelen günlük ziyaretçilerin göz atması için uygundur, ancak satış hunileri söz konusu olduğunda, genellikle kısa sürede açılış sayfalarınıza büyük miktarda trafik (veya ziyaretçi) çekersiniz.

Bunun nedeni, bir satış hunisinde ücretli trafik çalıştırmanız, sanal zirveniz için bir satış hunisi kullanmanız, bir ortak girişim ortaklığı için bir satış hunisi kullanmanız veya başka bir durum olabilir.

Satış hunisi yazılım şirketleri, sayfalarına gelen büyük miktarda trafiği idare edebilmeleri gerektiğini bilirler ve devasa sunucuları sayesinde size bu yetenekleri sağlamak için daha donanımlıdırlar.

Büyük trafik, planladıkları ve üstesinden gelebilecekleri bir ‘sorundur’, oysa normal web siteniz bunu yapamaz.

4: Normal web siteleri, e-posta kayıtlarını ve satışlarını optimize etmek için tasarlanmamıştır.

Normal bir web sitesi, bir ‘yol’ olmaktan çok bir ‘merkez’ olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bilgirişimcileri kesinlikle bir web sitesine ihtiyaçları vardır, böylece onu işleri için merkezi bir ‘merkez’ olarak kullanabilirler, ücretsiz içeriklerini barındırabilirler, sosyal medyalarına ve diğer platformlara bağlanabilirler ve insanları topluluklarına katılmaya teşvik edebilirler.

Ancak bunun ötesinde, web siteleri potansiyel alıcıları bir satın alma ‘yolunda’ yönlendirmede başarısız olur, bu tam olarak satış hunilerinin yaptığı şeydir.

Normal web sitesi platformları, müşterileriniz için satın alma yolları oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmamıştır, ancak satış hunisi yazılımları öyledir.

5: Satış hunisi yazılımı, ölçümlerinizi izlemenize yardımcı olur.

Sıradan bir web sitesi söz konusu olduğunda, çoğu insanın ilgilendiği temel ölçü “sayfa görüntülemeleri” dir: bu sayfayı belirli bir süre içinde kaç kişinin ziyaret ettiği.

Satış hunileriyle, dikkate alınması gereken çok daha fazla ölçüm vardır: ortalama alışveriş sepeti değeri, tıklama başına maliyet vb.

Web siteniz arzu ettiğiniz satış hunisi yeteneklerine sahip olsa bile, bu ölçümlerin doğru bir şekilde izlenmesi ve raporlanması pek olası değildir. 

Satış hunisi yazılımı, ek hesaplamalara gerek kalmadan size bu güncel ölçümleri anında verebilir.

6: Satış hunisi yazılımı, test tekliflerini, açılış sayfalarını ve daha fazlasını bölmenize olanak tanır.

Bölünmüş test, bir şeyin hangi “sürümünün” hedef kitleniz için daha iyi performans göstereceğini ve daha fazla satış sağlayacağını test etmenin bir yoludur.

Örneğin, bu başlık daha fazla kişinin satın almasını sağlayacak mı, yoksa bu başlık mı?

Normal bir web sitesi kullanırken, satış huninizdeki herhangi bir şeyi bölme, yani hangi sürümün diğerinden daha iyi performans gösterdiğini aynı anda test etme olanağınız yoktur.

Bir satış hunisi yazılımıyla, bir şeyin iki farklı sürümünü (başlıklar, teklifler vb.) Kurabilir ve hangisinin daha iyi olacağını görmek için her ikisine aynı anda trafik gönderebilirsiniz.

7: Satış hunisi yazılımı “ortalama alışveriş sepeti değerini” artırır.

Ortalama sipariş değeri olarak da bilinen ortalama alışveriş sepeti değeri, bir müşterinin sizinle tek bir siparişte bir şey satın alırken harcadığı ortalama para miktarıdır.

Ne kadar çok ürün alırlarsa, sipariş toplamları o kadar yüksek, daha fazla gelir elde ederler.

Öyleyse bir müşterinin daha fazlasını satın almasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Bir sipariş formu veya alışveriş sepeti bulunan normal bir web sitesinde, aynı anda daha fazla ürün almaya karar vermelerini ummalısınız. Bir satış hunisi ile, müşterinize ortalama alışveriş sepeti değerini artırdığı kanıtlanmış mantıksal bir sırayla satın alması için daha fazla ürün sunabilirsiniz.

Bir satış hunisindeki sipariş artışları, yukarı satışlar, aşağı satışlar ve daha fazlasıyla müşterilerin daha fazla satın alma olasılığı çok daha yüksektir.

8: Satış hunisi yazılımı para tasarrufu sağlar.

Normal web sitenizi almak ve etkili satış hunileri oluşturmanın yollarını bulmak için bir geliştirici ekibi tutmanız gerekmiyorsa, ne kadar tasarruf edeceğinizi düşünün!

Ancak bu sadece kodlama ve geliştiricilerle ilgili değil. Satış hunisi yazılımı ayrıca kullanabileceğiniz şablonlara sahip olacak ve marka uzmanlarından tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

İnsanlar satış hunilerinizde daha fazla satın alıyorsa, pazarlamaya daha az harcayabilirsiniz. Ya da pazarlamaya daha çok harcayacaksınız! Her iki durumda da, mali açıdan daha iyi olacaksınız.

9 Satış hunisi yazılımı zaman kazandırır.

Satış hunisi yazılımı, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz şablonlarla ve isterseniz satın alabileceğiniz bazı premium şablonlarla birlikte gelecek. 

Zaten uzmanlar tarafından tasarlanmış ve ne kadar iyi dönüşüm sağladıklarını görmek için şirket tarafından test edilmiş olan yüksek dönüşüm sağlayan satış hunisi şablonlarını kullanmak için büyük bir zaman kazandıran unsur vardır.

Ayrıca, bir ekibi işe almaya veya kendi siteniz veya diğer platformlarla kendi başınıza satış hunilerini nasıl oluşturacağınızı bulmaya çalışarak yalnızca yazılımı kullanarak ve birkaç tıklamayla satış hunilerini uygulayarak genel olarak tasarruf edeceğiniz zaman miktarı. gözden kaçırılmamalıdır!

10: Satış hunisi yazılımı, otomasyonu kullanmanıza ve daha kolay ölçeklendirmenize yardımcı olabilir.

Bir satış hunisi kullanmıyorsanız, ancak ürünlerinizin veya hizmetlerinizin satışını yapmak için yalnızca normal bir web sitesi kullanıyorsanız, her satış için ölçeklendirilemeyen çok sayıda iş vardır.

Örneğin, her potansiyel koçluk müşterisine vermeniz gereken ücretsiz strateji çağrılarını düşünün.

Satış hunisi yazılımını kullandığınızda, müşteri için bu basitleştirilmiş satın alma sürecini yaratabilirsiniz ve bu aynı zamanda birden fazla kişiyi tek seferde veya normal bir web sitesiyle yapabileceğinizden daha hızlı bir oranda satışa yönlendirebileceğiniz bir eğitim sürecidir.

Örneğin, sunumu gerçek zamanlı olarak canlı olarak vermek zorunda kalmadan kaydolan dünyadaki herhangi birine 7 gün 24 saat sunum yapabilen otomatik bir web semineri hunisini düşünün.

Funnel Faydaları

1-)Basit kolay çabuk entegre
2-)Dönüşümü yüksek. Bir üründen daha çok satış yaptırıyor
3-)İlave başka ürün satışları ile farklı ürünlerden daha çok sattırıyor
4-)E-mail otomasyonu var
5-)Ölçüm yapıp iyileştirme yapıyorsun

Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir