Çevrimiçi Kurs Oluşturup Satmak Suretiyle Para Kazanmanın 10 Adımı

Global Endüstri Analistlerine göre, çevrimiçi öğrenmenin 2021 yılına kadar 240 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor . Çevrimiçi kurs oluşturup satmak suretiyle para kazanabilirsiniz. Zor diye düşünmeyin bilgi beceri veya uzmanlığınızı kurs haline getirin ve çevrimiçi satın. Şimdi gelin hep birlikte çevrimiçi kurs oluşturup satmak ile para kazanmanın 10 adımı başlıklı yazımıza dalalım;

İnsanlar, eğlence ve sosyalleşme gibi çeşitli nedenlerle çevrimiçi oluyor. Ancak İnternet aynı zamanda bilgi bulmak ve yeni şeyler öğrenmek için de kullanılıyor. Yeni bir yazılım parçasını nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Muhtemelen YouTube’da bir video eğitimi vardır . Buzdolabınızda bulunan üç malzemeyle akşam yemeğinde neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bir tarif için Pinterest’e bakın.

Bu bilgi ve talimat ihtiyacı, bilginiz karşılığında ödeme almanız için büyük bir fırsat yarattı. Bazı insanlar bunu bir blog oluşturarak veya kitap yazarak yapmış olsa da , çevrimiçi kurs bildiklerinizi satmanın başka bir yöntemidir. 

Pek çok insan bir konuyu öğretmek için yeterince bildiklerini düşünmüyor, ancak gerçek şu ki, çevrimiçi bir kurs oluşturmak ve satmak için bir uzman olmanıza gerek yok. Sadece çoğundan daha fazlasını bilmeniz gerekir.

Ayrıca en iyi öğrenme şekli öğretmektir. Öğretirken organize edersiniz bilgileri harmanlar ve sistematik şekle sokarsınız yani anladığınız hale getirir böylelikle de öğretirken öğrenirsiniz

İşleyebileceğiniz konular, sanat veya fotoğrafçılık, kişisel gelişim, müzik, bahçıvanlık, yemek pişirme, pazarlama, teknoloji, dil ve daha fazlasını içerir. Birçok insan, gitar, belirli bir yazılımın nasıl kullanılacağı veya ekmek nasıl pişirileceği gibi şeyleri öğreten çevrimiçi kurslarla ayda binlerce dolar kazanıyor.

Başlamadan ve kendi çevrimiçi kursunuzu oluşturmaya başlamadan önce, bunun sizin için doğru yol olup olmadığını görmek için artılara ve eksilere bakmak yardımcı olur.

 

Artıları

 • Kullanımı kolay platformlar, çevrimiçi kurs oluşturmayı basitleştirdi
 • Mevcut işinizi tamamlayan kurslar sunabilirsiniz
 • Aynı çevrimiçi kursu sürekli olarak yeniden satarak pasif gelir yaratın
 • Müşterileri diğer ürün tekliflerinize yönlendirmek için çevrimiçi bir kurs kullanın
 • Çevrimiçi kullanılabilirlik, dünyanın her yerinden müşteriler getiriyor

 

Eksileri

 • Çevrimiçi kursların oluşturulması zaman alıcı olabilir
 • Seçtiğiniz platforma bağlı olarak, ürünler kendi web sitenizde barındırılmayabilir
 • Kurslar genellikle yalnızca halihazırda satanları hedeflerseniz başarılı olur
 • Fiyatlandırmanın tatlı noktasını bulmak zor olabilir

 

Artıları

Kursunuzun kurulumunu ve satışını her zamankinden daha kolay hale getirmek için birkaç yeni çevrimiçi kurs platformu mevcuttur.

Ek olarak, sürekli gelişen teknoloji nedeniyle, bir kurs oluşturmak için gereken araç ve ekipmanların çoğu, profesyonel kalitede sonuçlarla kullanımı çok kolaydır.

Mevcut işinize ek olarak satmak için kurslar oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir blog yazarıysanız, blogunuzun konu alanındaki belirli bir şeyi daha derinlemesine araştıran bir kurs sunabilirsiniz.

Bir hizmet sunuyorsanız, sizi işe almak yerine öğrenmeyi ve işi kendi başlarına yapmayı tercih eden kişiler için çevrimiçi bir kurs tasarlayabilir ve sunabilirsiniz.

Çevrimiçi kurslar oluşturmak ve satmak size pasif bir gelir akışı sağlayabilir. Sadece bir kez kurs oluşturmanız gerekir ve sonra onu tekrar tekrar satabilirsiniz.

Ek olarak, kursunuz çevrimiçi olduğundan, herhangi bir zaman diliminde, ek bir çaba harcamadan dünyanın her yerinden öğrencilere sahip olabilirsiniz.

Bir çevrimiçi kursu pazarlama amacıyla kullanmanın yaratıcı yollarından biri, öğrencileri koçluk programınıza veya diğer hizmetlere yönlendirmek için bir huni sisteminin parçası olarak kullanmaktır.

Onlara az miktarda bilgi verebilir veya onlara temel düzeyde bir hizmet öğretebilir ve sunduklarınızdan daha fazlasını istiyorlarsa onları diğer ücretli tekliflerinize yönlendirebilirsiniz.

Eksileri

Kaliteli çevrimiçi kurslar genellikle öğrencilere metin ve video gibi oluşturulması zaman alabilen çeşitli içerik sağlama yöntemleri sunar.

Kullanıcılar, kursa telefonlarında veya dizüstü bilgisayarlarında video ve ses dosyalarıyla erişebilecekleri bir formatta sahip olmayı beklerler, böylece örneğin günlük işe gidip gelirken izleyip dinleyebilirler.

Çevrimiçi kursunuzu tasarlarken, bitmiş ürününüzü barındırmak için çevrimiçi bir hizmet seçmeniz gerekir. Bu, kendi web siteniz olabilir veya Udemy gibi barındırılan bir hizmet olabilir. Udemy’yi veya benzer bir siteyi seçerseniz, pazara veya platforma “sahip olmadığınızı”, Udemy’nin sahip olduğunu unutmayın. Udemy size trafik sağlar ve kursun pazarlamasını yapar ancak çok düşük size ödeme yapar. Malesef ödediği rakam kurs indirme başına  1,5-3 usd arasındadır.

Diğer tüm para kazanma girişimleri gibi, başarınız da kursunuzun ihtiyacına veya arzusuna ve hedef pazarınızı çekme yeteneğinize bağlıdır. Şu anda neyin trend olduğuna ve insanların ne satın almak istediğine odaklanmak için anahtar kelime ve trend araştırmasına zaman ayırmaya değer.

Gelirinizi en üst düzeye çıkarmak için kursunuzu doğru fiyatlandırırken öğrenciler için uygun fiyatlı hale getirmek zor olabilir. Bu bölüm biraz deneme yanılma gerektirir ve aynı zamanda karşılaştırılabilir çevrimiçi kurslara bakmayı ve pazarın gidişatının ücretlendirmek istediğiniz tutarla ilgili bir tahminini almayı içerir.

 

Adım Adım Çevrimiçi Kurs Nasıl Oluşturulur

 

Çevrimiçi öğretim dünyasına girmeye hazırsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

 

 1. Bir Kurs Konusu Seçin

Bildiğiniz şeylerin bir listesini yapın. Belki de bu, arkadaşlarınızın ve ailenizin sizden yardım istediği bir şeydir. Belki de işinizle ilgili bir beceridir (yani, Evernote’u nasıl kullanacağınız veya evde nasıl üretken olunacağı).

Başkalarına öğretebileceğiniz bir hobiniz var mı, örneğin yeni başlayanlar için suluboya boyama veya golfte puanınızı nasıl düşürürsünüz?

Konu seçimi için udemy de en iyileri ilk 3 izle programa bak. Negatif yorumları incele. Daha iyi kurs hazırla…
Yorum önemli. Sorulara 24 saatte cevap vermek nazikçe…
İlk Bir iki video çok önemli iyi ilişikler kur. Geri iade çok düşük. Güncelleme yap
Hangi konuda eğitim vereceğim ARANAN eğitimler?Rekabet analiz?
Kanlanmayan konular bul..
Domine edilmiş olmasın..
Sizden daha iyi hazırlayacak olmayan konu
Başlangıç seviyesinde olanlara yönelik olacak 2-3 ayda 1.sayfaya gelmek için rekabetin az olduğu yorum sayısı 50 civarı olan kurlar olacak..ingilizce de rekabet çoğaldı. Türkçe çok ciddi kaynak eksikliği var. Rekabet az

 

 1. Pazar Araştırması Yapın

Kimsenin satın almayacağı bir kurs oluşturmak için çok fazla zaman harcamak istemezsiniz. Pek çok kişi konunuz hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir, ancak soru şu; öğrenmek için para ödemeye razılar mı?

Kursunuza zaman ayırmadan önce, kursunuz için en iyi alıcının kim olduğunu ve hazır, istekli ve satın almaya istekli olup olmadıklarını araştırın.

 

 1. Kursunuzun Ana Hatlarını Belirleyin

Kursunuzu satın almaya istekli bir pazar olduğunu tespit ettiyseniz, bir sonraki adım kursa ne koyacağınızı belirlemektir.

Bir kursun doğası gereği, sağladığınız içerik konunun derinliklerine inmeli ve tüm önemli yönleri kapsamalıdır. Kurs, genellikle yüzeyi gözden geçiren bir blog yazısı gibi değildir.

Kursunuzu düzenlemenize yardımcı olması için modüller ve dersler açısından düşünün. Bir modül, o konunun ayrıntılarını sağlayan derslerle birlikte genel bir alt konu olacaktır.

Örneğin, bir ev işine başlamakla ilgili bir kursunuz varsa, iş planları üzerine bir modülünüz olabilir. Bu modüldeki dersleriniz ” USP’nizi nasıl belirlersiniz ” ve “Hedef pazarınızı nasıl belirlersiniz?”

KURS ŞABLONU
Kursunuz 3 bölümden oluşur – bir giriş, bir orta ve bir sonuç. Her biri için farklı en iyi uygulamalar var.


Giriş Bölümü

Bu, kursunuzun ilk 15 dakikası. Kursunuzun başlangıcındaki amaç, öğrencilerinizi motive etmek ve bağlamaktır. Kursunuza aşağıdakilerle başlayın:

•Derse giriş: 2-4 dakikadan fazla olmamalıdır. Kendinizi tanıtın ve neden bu kursu öğreten en iyi kişi olduğunuzu açıklayın. Doğru beklentileri belirleyin, öğrencilere kursunuzdan ne öğreneceklerini ve kursun sonunda ne yapabileceklerini söyleyin.

•Hızlı kazanma: Kursunuzdaki ilk 3 derste “hızlı kazanma” sağlayarak hemen değer sağlayın. Bu, öğrencilerin kursa hazırlanmalarını veya zaten öğrendiklerini alıp materyallere daldıklarını uygulamalarını sağlayan bir alıştırma veya yansıtma etkinliği olabilir.

•Öğretimsel ders anlatımı: Konuyu bu ilk 1-2 derslerde tanıtın.

Orta Bölüm

Bu, konunun öğretildiği ve öğrencileri kursunuzun sonunda öğrenmeyi planladıkları beceriler konusunda eğiteceğiniz kursunuzun ana bölümüdür.

Kursunuzun bu bölümü, dersler, uygulama etkinlikleri ve referans materyallerinden oluşan bölümleri içermelidir:


•Bölümler: Bölüm başına bir yeni ve ilgili beceriyi ele almaya odaklanın. Kursunuzun hedeflerinizde ele almayı vaat ettiği tüm beceriler hakkında bilgi vermek için tüm bölümlerin bir araya geldiğinden emin olun.


•Dersler: Her bölüm ideal olarak 3-5 ders içermelidir. Ders başına 1 konsepte bağlı kalın ve öğrencilere her birkaç derste ilerleme kaydetmeleri için bir şans verin. Genellikle, bir video uzun süre 2-6 dakikadan fazla olmamalıdır. Etkili videolar oluşturmak için, sunmak istediğiniz içeriğin türüne göre uygun ders biçimini seçin.


•Uygulama etkinliği: Öğrencilere bölümün beceri / öğrenme sonuçlarını uygulama fırsatı vermek için bölüm başına en az 1 uygulama etkinliği ekleyin. Kurs taslağını oluştururken, öğrencilerin öğrendikleri kavramları uygulamalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak için kursunuza entegre edebileceğiniz farklı projeler, kısa sınavlar ve alıştırmalar düşünün.


•Referans materyalleri: Kontrol listeleri, çalışma sayfaları, şablonlar, görsel yardımlar, pdf notları ve gerektiği kadar ek bağlantılar gibi her bölüme eklemek istediğiniz ek kaynakları not almayı unutmayın.

Sonuç Bölümü:

Kursunuzu, öğrencilere ödül hissi veren güçlü bir bitişle sonlandırın. Ödül kazandığını düşünen öğrenciler kurstan daha memnunlar ve genellikle daha olumlu eleştiriler bırakıyorlar. Kursunuza etkili bir son vermek için, sonunda bir final ve bir bonus dersi ekleyebilirsiniz:


•Final dersi: En azından sonunda bir konferans dersi ekleyin. Ancak, final dersleri için öğrencileri memnun eden ve onları bir başarı duygusuyla bırakan birçok yaratıcı fikir var.


•Bonus dersi: Bonus dersi, genellikle dersten sonra dersin son dersidir. Burası diğer kursları veya ürünleri pazarlayabileceğiniz bir yer. Ancak bonus dersleri için kurallarımızı ve yönergelerimizi izlediğinizden emin olun .

 

 1. Derslerinizi Gerçekleştirmek için En İyi Yöntemlere Karar Verin

Çevrimiçi kursların metin, video, çalışma sayfaları, kontrol listeleri, infografikler, ses ve bilgi sağlayan başka herhangi bir şey gibi çeşitli öğretim yöntemleri sunacağı beklentisi vardır.

İşin püf noktası, öğretmeye çalıştığınız şey için hangi formatın en iyi olduğunu belirlemektir. Bazı durumlarda, bir ders için iki yöntem önerebilirsiniz.

Örneğin, Quickbooks’u nasıl kullanacağınıza dair bir kurs öğretiyorsanız, hem adım adım bir metin talimatınız hem de yazılımın nasıl kurulup kurulacağına dair bir video eğitiminiz olabilir.

 

 1. Derslerinizi Oluşturun

Çevrimiçi kurs oluşturmanın en çok zaman alan yönü budur. Tüm ders içeriğinde görünen bir logo veya renk teması oluşturmayı düşünün. Metin derslerinizi kontrol edin ve hata veya aksaklık olmadığından emin olmak için videolarınızı izleyin.

 

 1. Dersinizi Nasıl Satacağınızı Belirleyin

En fazla kontrol için, dersinizi barındırmak ve sunmak için bir web sitesi oluşturun. Kursunuzu satmak ve teslim etmek için bir sistem kurmanıza yardımcı olabilecek üyelik sitesi komut dosyaları ve WordPress eklentileri vardır.

Daha hızlı, daha az teknik çaba için Udemy veya SkillShare gibi çevrimiçi bir kurs hizmetini kullanabilirsiniz . Bu sitelerden ödeme değişir. Örneğin, Udemy’nin eğitmen ücreti, satışın nasıl gerçekleştirildiğine bağlıdır (pazar yeri, bir bağlı kuruluş aracılığıyla veya doğrudan sizden).

Bu kaynakların yararı, kursunuzu yüklemeniz ve sitelerin, ödeme işlemleri de dahil olmak üzere üyelerine / pazarlarına satmaya özen göstermeleridir. Olumsuz yanı, pazar ve platforma sahip olmalarıdır. Ayrıca, diğer kurs sağlayıcılarla rekabet ediyorsunuz, bu da yarışmak için kursunuzun fiyatını düşürme ihtiyacı anlamına gelebilir.

Son bir seçenek, Öğretilebilir veya Ruzuku gibi bir hizmettir ve her ikisi de Udemy’nin kolaylığı ve hızıyla kendi kendine barındırmanın bazı avantajlarını sunar.

Bu seçenekler, kurs hizmeti pazarları gibi kolayca oluşturulabilir ve yüklenebilir, ancak kendi alanınızı ekleyebilir ve okulunuzu kendi kendine barındırılan seçeneklerde olduğu gibi özelleştirebilirsiniz.

Bazıları kaynaklarını ücretli planlarla daha fazla çan ve ıslık ile ücretsiz olarak sunar. Çoğu PayPal ile entegre olur veya ödeme hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerin çoğu, kursunuzu birden fazla platformda satabilmeniz için münhasırlık gerektirmez. Öyle olsa bile, kursunuzu birden fazla platformda sunmadan önce hizmet şartlarını okuduğunuzdan emin olun.

 

 1. Kursunuzu Çevrimiçi Olarak Yükleyin

Platformunuzu seçtikten sonra kursunuzu yükleyin. Platform, bir logo veya renk şeması eklemek gibi kursunuzu özelleştirmenize izin veriyorsa, bunları ekleyin. Benzersiz markanızı yaratmanıza yardımcı olacaktır .

 

 1. Kursunuzu Pazarlayın

Platformunuz ne olursa olsun, kursunuzu tanıtmanız gerekir. Öğrencilerin Udemy pazarını inceleyerek sizi bulabilecekleri Udemy gibi bir hizmeti kullanıyor olsanız bile, kendi pazarlamanızı yapmak istersiniz.

Pazarınızın kim olduğunu, onları nerede bulabileceğinizi ve onları kursunuza göz atmaya nasıl ikna edebileceğinizi içeren bir pazarlama planı oluşturarak başlayın .

Harika kurs pazarlama seçenekleri arasında sosyal medya , Facebook reklamları gibi PPC reklamları ve makale pazarlaması bulunur . Diğer birçok ücretsiz ve düşük maliyetli pazarlama seçeneği de var.

 

 1. Kurs Bilgilerinizi Güncel Tutun

Birkaç ayda bir, kurs bilgilerinizin güncel ve ilgili olup olmadığını kontrol edin. Eski bilgiler öğrencilerinize yardımcı olmaz ve kötü incelemelere yol açabilir. Kaynaklara giden bozuk bağlantıları kontrol etmeyi ve düzeltmeyi unutmayın.

 

 1. Durulayın ve Tekrarlayın

Tek bir kursa bağlı kalmanız gerektiğine dair bir kural yok. İlk kursunuzla ilgili öğretebileceğiniz başka kurslar varsa, bunları oluşturun. Daha sonra öğrencilerinizi bu diğer kurslara yönlendirebilirsiniz.

Örneğin, bir gizemin nasıl yazılacağına dair bir kurs sunuyorsanız, bir kitabın nasıl yayınlanacağına ve / veya bir kitabın nasıl pazarlanacağına dair bir kurs ekleyebilirsiniz. Tamamen farklı alanlarda yeni kurslar da oluşturabilirsiniz.

Harika bir kurs sunabilir ve hedef pazarlamanıza ulaşabilirseniz, çevrimiçi kurslar oluşturmak ve satmak oldukça kazançlı olabilir.

Ayrıca, kursunuzu barındırmak için kullanımı daha kolay ve daha uygun fiyatlı kaynaklarla çevrimiçi eğitmen olmaktan kaçınmanız için hiçbir neden yok.

Kursunuzdaki tüm dersleri oluşturmak zaman alabilse de, yüklendikten sonra, mevcut işiniz için karlı bir pasif gelir kaynağı veya tek başına bir işletme olabilir.

 

 

 

Lütfen Paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir